Tags

, ,

Image

           Yerçekimi filminde bizleri arızalanmış bir uyduyu uzay boşluğunda tamir etmeye çalışan bir mühendis ve onu kontrol eden bir yardımcı karşılıyor. Ruslar kendi uydularını belirsiz bir nedenden dolayı imha ediyor. Bunun sonucunda karakterlerimize doğru gelen moloz yığını filmi bir çeşit aksiyona sürüklüyor. Bu noktada karakterlerimiz arasında geçen diyaloglar oldukça etkileyici. Ryan adındaki mühendisimizin hayatının pek de renkli olmadığını görüyoruz. Kowalski adındaki yardımcısının soruları ile Ryan’ın iç dünyasına yolculuğu dünyaya geri dönüş yolculuğundan önce başlıyor. Ryan küçük kızını kaybetmiş ve bu yokluk algısını aşamamıştır. Hayatı anlamsız ve günleri monoton gözükmektedir, diğer yandan iç dünyasında neler olduğunu bilmediğimiz Kowalski’nin tek amacı neşeli hareketleri ile Ryan’ın duvarlarını yıkmak belki onu iyileştirmektir. İkili arasındaki diyaloglar yardımcı uzay boşluğunda kaybolana kadar devam ediyor. Kowalski kendini feda ettikten sonra ise film Ryan ve onun monologlarından oluşuyor. Geri dönüş aracına ulaşmasına rağmen aracın yakıtı bittiği için intihar etmeye kalkan Ryan’a, öldüğü işaret edilen Kowalski gerçekmişçesine yol göstermeye devam ediyor. Bilim kurgu filmine yerleştirilmiş bu fizikötesi sahne, filmi oldukça renklendiriyor bana göre. Belki tam bu sırada inanç tohumları atılıyor mühendisimizin kalbine. Öyle ki Kowalski’nin artık kızının yanında olduğunu kabul ediyor ve kızına söylemek istediği her şeyi Kowalski yardımı ile iletiyor. Yatağın altında bulduğu kaybolmuş kırmızı pabuçlarına kadar…

               Burada aydınlanma yaşayan mühendisimizi daha birçok zor sınav bekliyor fakat Kowalski’nin vesile olduğu hayata tutunma duygusu artık önüne geçilemeyecek bir hal almıştır. Bir şekilde her yolu deniyor ve sonunda tek parça halinde Çin’e iniyor. Bu süreçte Ryan’ın iç dünyasında kopan fırtınalara işaret edecek en güzel sahne; dünyaya adım atar atmaz mühendisimizin toprağı öpmesidir diye düşünüyorum.

Kısaca, yolculuk maddi de olur manevi de fakat bir filmde ikisini bir arada bulmak izleyiciye gerçekten çok keyif veriyor. Uzayda başlayan eve dönüş hikayesi aslında Ryan’ın içsel yolculuğuna eşlik ediyor ve yeryüzünde hiçbir tat alamadığı monoton hayatı yaşadığı olaylar sonucunda artık onu hareketlendirecek bir anlam kazanmıştır.

 

 

Advertisements