MV5BMjcyNjY1NzYzOV5BMl5BanBnXkFtZTcwMzQyOTUzOA@@._V1_SY317_CR0,0,214,317_ (1)Uzun zamandır, kulağınıza hayata dair küçük sırlar fısıldayan bir ‘aile filmi’ izlemediniz mi? O zaman çaylar demlensin ve mısırlar patlatılsın!

Koşulsuz iç içe geçmiş birçok konuyu teğet geçerek aslında ‘inancı’ hedefliyor. Bu konular işlenirken duyduğumuz sesler birbirinden çok farklı. Eşi siyahî mahallesinde öldürülmüş beyaz bir kadın, Sam, babasız büyüyen diyaliz hastası genç bir adam, başına gelenler yüzünden konuşamayan küçük bir kız ve onun ailesi.

Film aksiyon âşıklarına sıkıcı gelebilir fakat detaylara dikkat eden bir izleyici iseniz bu filmde aydınlanma yaşayacağınız pek çok sahneyle karşılaşacaksınız.

Ölüm, ana tema gibi görünerek bizi avucunun içine alıyor filmde. Eşi öldüğü için hayata küsmüş bir kadın bu olayın vuku bulduğu alanda intihara kalkışıyor ve ani bir fren sesiyle kendine geliyor. Küçük bir kıza araba çarptığını fark ediyor ve onu hastaneye götürüyor. Bu kız çocuğu, annesi gözlerinin önünde öldürüldüğü için konuşamıyor. İntihar etmek için gittiği yerde hayat kurtaran bayan, kaybolduğu hayatın içinde sanki bir çıkış yolu buluyor. Kader oyununu oynuyor ve kazazedenin yanına gelen kişi Sam’in çocukluk arkadaşı çıkıyor.

Burada hikâye yön değiştirip Sam’in arkadaşına ve onun hayatla nasıl başa çıktığına ışık tutuyor. Diyaliz hastası bu genç adam, hapishanede geçirdiği zaman içinde Allah’a inanmayı ve hayata kucak açmayı öğreniyor. Bu adam vesilesiyle Sam’in çocukluğuna gidiyoruz. Hikâyeleriyle hayatı güzelleştirebileceğine inanan, ön yargısız ve güleç yüzlü bir çocuktan sarsıcı bir şekilde şimdinin Sam’ine geçiyoruz. Sam, çocukken nasıl kıvırcık saçlı siyahî arkadaşına kucak açtıysa, bu adam ve onun anasız, babasız veya bir şekilde bakıma muhtaç zenci çocuklardan oluşan fahri ailesi de Sam’e aynı şekilde kucak açıyor.Yavaş yavaş Sam gülmeye, küçük kız konuşmaya ve diğer karakterlerde olumlu değişimler baş göstermeye başlıyor.

Fazla detaya girip filmi yeniden yazmak istemiyorum. Özetle, dünyada hala güzelliklerin var olduğuna inanmak, yaşamın ötesinde bize anlam-amaç yükleyen bir yaratıcı düşüncesi ve bu gibi birçok temel duygu, düşünce sizi çevreleyecek, yüzleşmeye hazır mısınız?

Advertisements